04 Noi 2019 00:43:44

FCSB - SEPSI OSK 2-1

Victoriile aduc victorii!

by FCSB
Victoriile aduc victorii!>

FCSB a învins, duminică seară, pe teren propriu, formația Sepsi OSK, scor 2-1 (0-1), într-o partidă contând pentru etapa a XV-a a Ligii I.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Gnohere (56 penalti) și Florin Tănase (60), respectiv Karanovic (27).

FCSB venea pe Arena Națională la adăpostul a nouă meciuri consecutive fără înfrângere și cu aura celei mai în formă echipe a momentului, iar Sepsi părea victima perfectă în misiunea de a urca spre podiumul Ligii I.

Prima parte a meciului a semănat cu o repriză de box, în care ambele echipe au încercat să puncteze decisiv. Prima ocazie a partidei a aparținut oaspeților, în minutul 10, la șutul, de la aproximativ 24-25 de metri, expediat de Fulop, respins greu în corner de Bălgrădean.

La faza următoare, FCSB a trecut și ea pe lângă deschiderea scorului, în urma unei combinații între Panțîru și Florinel Coman. Cel din urmă a făcut o preluare care l-a lăsat singur cu portarul advers, dar a șutat pe lângă buturi, dintr-o poziție extrem de favorabilă, în care putea chiar să îi paseze și lui Gnohere.

Jucătorii de la Sepsi nu s-au temut și au fost, din nou, la un pas de a deschide scorul, în minutul 15, atunci când Goran Karanovic a avut și el golul în vârful bocancului, dar balonul deviat de el, cu poarta aproape goală, a trecut peste buturile lui Bălgrădean.

Peste alte două minute, acelaşi Florinel Coman a primit o pasă de la Gnohere în marginea careului, a scăpat din fentă de adversar şi a şutat în cros, la firul ierbii, dar şi pe lângă poartă.

În cele din urmă, minutul 27 a adus și golul pe Arena Națională, dar nu în poarta în care doreau cei 3.276 de spectatori. În urma unei lovituri libere din flancul drept, balonul a ajuns în careul nostru, de unde Vașvari i-a pasat, cu capul, lui Goran Karanovic și acesta a săltat balonul peste Bălgrădean, ieșit în întâmpinare. Când toată lumea spera că Iulian Cristea va respinge, fundașul nostru a alunecat pe linia porții și a ratat întâlnirea cu balonul, care s-a oprit în plasă.

Până la finalul reprizei, “roș-albaștrii” nu au reușit să dea lovitura și adversarii au intrat la cabine în avantaj, cu doar 38% posesie a balonului.

FCSB a revenit de la cabine fără Adi Popa, înlocuit cu Dennis Man, tocmai în încercarea lui Bogdan Argeș Vintilă să refacă echilibrul de pe tabelă, în primă instanță, după care să treacă în avantaj.

Situaţia s-a schimbat faţă de prima repriză. Oaspeţii nu au mai ieşit atât de curajos la joc şi s-au mulţumit să creeze o autobază în jurul propriului careu, pentru a proteja poarta lui Niczuly. Chiar şi aşa, ocaziile au început să apară, mai întâi la şuturile lui Gnohere şi Tănase, ambele fiind reţinute de portarul covăsnenilor.

În minutul 54, arbitrul Horaţiu Feşnic a dictat lovitură de la 11 m, în urma unui contact în suprafaţa de pedeapsă între Velev şi Florin Tănase. Harlem Gnohere nu putea rata această oportunitate şi a restabilit egalitatea. Cu acest gol marcat, Gnohere a ajuns la 56 de goluri înscrise în România, cu care a intrat în top 3 celor mai buni marcatori străini din istoria Ligii I, depășindu-l în acest fel pe Bojan Golubovic.

În minutul 60, FCSB a scuturat din nou plasa celor de la Sepsi, după ce Coman i-a pasat foarte bine lui Florin Tănase și acesta a adus-o pe FCSB în avantaj, cu un șut pe jos.

La acest rezultat, oaspeții nu au mai avut de ce să se cantoneze în propria jumătate și au ieșit la joc și au fost aproape să înscrie în minutul 69, dar șutul a trecut pe lângă.

FCSB a continuat să atace și a ratat bune oportunități prin Man (82), Hora (85), Moruțan (86), intrat în locul lui Tănase, precum și Florinel Coman (88).

Ocaziile ratate se puteau răzbuna în minutul 90, când glonțul a trecut pe la urechile echipei noastre, dar oaspeții au ratat ținta.

În minutele de prelungire, băieții noștri au continuat să se joace cu ocaziile, Coman fiind, de departe, ghinionistul serii, iar Man a țintit bara, dar totul e bine când se termină cu bine și FCSB continuă seria invincibilității, care a ajuns la 10 partide.

Odată cu victoria din această seară, echipa noastră a urcat până pe locul 4 al clasamentului, iar în etapa viitoare urmează o deplasare la Botoșani.

FCSB – OSK SEPSI 2-1 (0-1)

Marcatori: Gnohere (54 pen), Fl. Tănase (60) / Karanovic (27)

FCSB: Bălgrădean - Crețu, Planic, I. Cristea, Panțîru - Oaidă, Ov. Popescu, Fl. Tănase (Moruțan 71) - Adi Popa (Man 46), Gnohere (Hora 83) Fl. Coman.

Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă.

Sepsi: Niczuly - Kilyen, Barisic, Bouhenna, Konongo – Andrezly (Sally 65), Velev (Deaconu 81), Vașvari, Ștefănescu (Safranko 71) - I. Fulop - Karanovic

Antrenor: Csaba Laszlo.

Cartonașe galbene: Ov. Popescu (73), Coman (90+2) / Vașvari (43), Fulop (55), Konongo (82).

Arbitru: Horațiu Feșnic. Asistenți: Alexandru Cerei și Valentin Avram. Rezervă: Cătălin Popa.

LIGA 1

FCSB - SEPSI OSK 2-1

Victoriile aduc victorii!
03
Noiembrie
2-1
vs. Sepsi OSK
LIGA 1

FCSB Shop

Echipament FCSB
2019 - 2020

Bilete

Bilete online meciuri acasa
2019 - 2020