13 Iul 2020 01:58:52

CRAIOVA - FCSB 2-1

Tot mai departe de podium!

Tot mai departe de podium!>

FCSB a pierdut pe terenul Universității Craiova, scor 2-1 și se îndepărtează de podiumul Ligii 1, cu trei etape înainte de finalul sezonului.

Gazdele au deschis scorul în minutul 24, prin Cicâldău, care a transformat un penalty obținut destul de ușor de Mihăilă. Iulian Cristea a egalat în minutul 37, pe fondul dominării roș-albastre, jocul părând la discreția echipei noastre. Din păcate, gazdele au înscris din nou, prin Dan Nistor, după un nou penalty, obținut de Koljic, în minutul 55. Practic, se poate spune și că singurul mod în care cei de la Craiova puteau să înscrie era de la punctul cu var, liderul Ligii 1 nedând impresia, în niciun moment, că ar fi o echipă în formă. Dacă adăugăm la aceasta și alte ingrediente, precum lipsa de claritate a roș-albaștrilor în careul lui Pigliacelli sau prestația sub nivelul Ligii 1 a brigăzii de arbitri, rezultă a doua victorie din istoria celor de la CS Universitatea Craiova împotriva echipei noastre.

Pentru FCSB urmează meciul cu CFR Cluj, de sâmbătă seara (21:00), pe Arena Națională, contând pentru etapa a opta din play-off.

UNIVERSITATEA CRAIOVA - FCSB 2-1 (1-1)
Au marcat: Cicâldău 24, Nistor 55/ Cristea 37

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Vătăjelu '84), Ciosici, Acka, Bancu – Cicâldău, Nistor, Mateiu – Bărbuţ (Baiaram '72), Koljici, Mihăilă (Gustavo '89).

Antrenor: Cristiano Bergodi;

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Miron, Panţîru (Pantea '85) – Moruţan ( Vînă '72), Ov. Popescu, Fl. Tănase – Man, A. Petre (C. Dumitru '46), Fl. Coman.

Antrenor: Bogdan Vintilă.

Cartonaşe galbene: Nistor '90+1 / Panţîru '31, Vlad '53, Man '88, Pantea '90+4.

Arbitri: Marcel Bîrsan – Ciprian Florin Danşa, Mihai Marius Marica – Andrei Antonie;

Observator de joc: Mircea Călin (LPF)

Observator de arbitri: Alexandru Deaconu (CCA)