26 Iul 2021 01:42:01

FCSB - UNIVERSITATEA 4-1

Seară magică pentru roș-albaștri!

Seară magică pentru roș-albaștri!>

FCSB a obținut o nouă victorie de răsunet împotriva celor de la Universitatea Craiova, scor 4-1, într-o partidă contând pentru a doua etapă a Ligii 1.

Olimpiu Moruțan a deschis balul roș-albaștrilor cu o execuție magistrală, de la mare distanță în minutul 7, care l-a lăsat fără replică pe Pigliacelli. În minutul 16, a venit rândul lui Octavian Popescu să iasă la rampă, tânărul nostru atacant ducând scorul la 2-0, din pasa lui Andrei Cordea, care avea, de asemenea, să înscrie în minutul 43, după o greșeală flagrantă a lui Bancu, și să stabilească scorul pauzei.

Florin Tănase a făcut 4-0 în minutul 60, după o fază în care Mateiu i-a trimis mingea în picior, în timp ce Markovic a redus din handicap după numai patru minute.

În altă ordine de idei, Andrei Dumiter a debutat pentru FCSB în acest joc, fiind înlocuit la pauză de Răzvan Oaidă.

Evoluția magistrală a roș-albaștrilor a venit și pe fondul atmosferei extraordinare a Peluzei Nord și a tuturor suporterilor prezenți în număr de peste 10.000 pe Arena Națională. Clubul nostru le mulțumește tuturor pentru prezență și îi așteaptă în număr mai mare la următoarele partide!

FCSB - UNIVERSITATEA CRAIOVA 4-1 (3-0)
Au marcat: Moruțan 7, Oct. Popescu 16, Cordea 43, Tănase 60/ Markovic 64

FCSB: Vlad - Haruţ, Creţu, Vucur, Şerban (Perianu \'81) - Moruţan, Ov. Popescu, Tănase (Ondrasek \'68) - Cordea (C. Dumitru \'68), Dumiter, Octavian Popescu (Coman \'62)

Antrenor: Dinu Todoran

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Conte (Vlădoiu \'56), Găman, Bălaşa, Bancu - Mateiu, Bic (Markovic \'56) - Cîmpanu (Baiaram \'28), Nistor, A. Ivan (Gustavo \'17) - Koljic

Antrenor: Dragoş Bon

Cartonașe galbene: Moruțan 58/ Markovic 70, Vlădoiu 90+2

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Mihai Artene - Marcel Bîrsan

Observatori: Eduard Alexandru (LPF), Eduard Dumitrescu (CCA)