01 Mar 2020 11:41:57

FC BOTOȘANI - FCSB 2-2

Primul semieșec în Bucovina!

Primul semieșec în Bucovina!>

FCSB a început play-off-ul Ligii 1 exact așa cum a încheiat sezonul regular: cu un rezultat de egalitate. De această dată, a fost 2-2 pe terenul celor de la Fotbal Club Botoșani, care au obținut, astfel, primul punct din istorie pe teren propriu împotriva roș-albaștrilor.

Meciul a început foarte prost pentru FCSB, care s-a văzut condusă după reușita lui Dugandzic, din minutul 5, dar Dennis Man a restabilit egalitatea în minutul 12, cu o reușită de excepție. Darius Olaru, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren sâmbătă seara, i-a adus în avantaj pe roș-albaștri în prelungirile primei părți și părea că FCSB va începe play-off-ul cu șanse mai mari de a lupta pentru titlu. Din păcate, același Dugandzic a înscris din nou, în minutul 52 și a stabilit scorul final, care îndepărtează echipa noastră de lupta la campionat, mai ales în condițiile în care echipele de pe primele două poziții au o partidă în minus fiecare.

FCSB le mulțumește suporterilor prezenți la Botoșani pentru a-și susține favoriții și îi așteaptă în număr mare la Sibiu, acolo unde roș-albaștrii o vor întâlni joi seară pe FC Hermannstadt, în sferturile de finală ale Cupei României!

FC BOTOȘANI - FCSB 2-2 (1-2)
Au marcat: Dugandzic 5 și 52/ Man 12, Olaru 45+1

FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – E. Papa, J. Rodriguez – Ashkovski (Patache ‘90+1), Carlone (Florescu ’46), Keyta – Dugandzic (Holzmann ’54).

Antrenor: Marius Croitoru

FCSB: Bălgrădean – Creţu, Miron, Nedelcu, Panţîru (Popa ’90) – Olaru, Ov. Popescu, Tănase – Man, Ad. Petre (Oaidă ’46), Fl. Coman (Moruţan ’74).

Antrenor: Bogdan Vintilă

Cartonaşe galbene: Papa ’25, Şeroni ’29, Chindriş ’38, Keyta ‘90 / Panţîru ‘4, Tănase ’25, Olaru ’59, Creţu ’88, Popescu ‘90+3

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe - Iulian Dima

Observatori: Ioan Onicaş (CCA), Ion Căţoi (LPF)