29 Apr 2021 23:43:05

UNIVERSITATEA CRAIOVA – FCSB 2-0

Prima poziție, pierdută!

Prima poziție, pierdută!>

FCSB a pierdut, după mult timp, prima poziție în clasament după înfrângerea de la Craiova, scor 2-0.

Golurile oltenilor au fost reușite de Alexandru Cicâldău (38) și Dan Nistor (63).

Cu toate că au evoluat mai bine în prima parte a meciului, roș-albaștrilor li s-a refuzat o lovitură de pedeapsă clară în minutul 5, la atacul brutal al lui Bancu asupra lui Adrian Niță. În a doua parte, deși Vătăjelu a fost eliminat în minutul 54, FCSB nu a mai reușit, în mod paradoxal, să-și creeze multe ocazii de a înscrie.

Echipa noastră va întâlni luni, la Giurgiu, noul lider al Ligii 1, CFR Cluj, care vine după o partidă câștigată fără emoții miercuri, pe teren propriu, împotriva celor de la FC Botoșani.

UNIVERSITATEA CRAIOVA - FCSB 2-0 (1-0)
Au marcat: Cicâldău 38, Nistor 63

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Acka, M. Constantin, N. Bancu – Mateiu, Nistor – Cîmpanu (Screciu ’87), Cicâldău (Bic ‘87), Mitran (Tudorie ‘3, Căpăţână ‘57) – Ivan (Mamut ’87).

Antrenor: Marinos Ouzounidis

FCSB: A. Vlad – Haruţ, I. Cristea, Miron, Radunovic – Moruţan, Şut, Ov. Popescu (Perianu ’73) – Ad. Niţă (Oaidă ‘41), Fl. Tănase, Oct. Popescu.

Antrenor: Anton Petrea

Cartonașe galbene: Vătăjelu 31 și 54, Bancu 70, Ivan 80/ Tănase 55, Șut 79, Moruțan 82

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Ovidiu Artene - Marcel Birsan