28 Sep 2020 12:02:02

POLI IAȘI - FCSB 5-2

Înfrângere categorică în Copou!

Înfrângere categorică în Copou!>

FCSB a pierdut fără drept de apel partida de la Iași, împotriva celor de la Politehnica, scor 5-2.

Roș-albaștrii au început bine meciul, deschizând scorul prin tânărul Andrei Istrate, în minutul 6. Din păcate, după doar două minute, Andrei Cristea a restabilit egalitate, iar în minutele 19 și 22 scorul a ajuns la 3-1 pentru gazde, grație reușitelor lui Passaglia, respectiv aceluiași Andrei Cristea, care a făcut hat-trick în minutul 52, pentru 4-1. Florin Tănase, intrat pe teren în minutul 30, la fel ca Miron, Buș și Olaru, a făcut 4-2 în minutul 60, din penalty, însă gazdele au fost ultimele care au punctat, în minutul 71, prin Calcan.

Pentru ca seara să fie total eșuată, Darius Olaru a fost eliminat în minutul 79 și va rata Derby-ul de sâmbăta viitoare.

FCSB rămâne cu speranța ca, pe lângă Vlad, Miron, Tănase, Buș, Olaru și Pandele, recuperați după infectarea cu COVID-19, să beneficieze cât mai curând și de serviciile celorlalți jucători indisponibili.

FC POLITEHNICA IAȘI - FCSB 5-2 (3-1)
Au marcat: Cristea 8, 22 și 52, Passaglia 19, Calcan 71/ Istrate 6, Tănase 60

Poli Iaşi: Axinte - Onea, Mihalache, Baxevanos, Buşu - Vanzo (F.Cristea '88), Breeveld (De Iriondo '53), Passaglia (Acka '88) - Soares, A. Cristea (Zajmovic '73), Calcan (Popadiuc '88).

Antrenor: Daniel Pancu

FCSB: Straton - G. Enache, Cană (Miron '28), Soiledis, Panţîru - Simion, Perianu (Popescu '46), Şut (Tănase '28)- Ad. Petre (Olaru '29), Istrate (Buş '29), Octavian Popescu.

Antrenor: Anton Petrea

Cartonașe galbene: Breeveld 36, A. Cristea 39, Calcan 67, Vanzo 81, F. Cristea 89/ Pantiru 15, Miron 38, Bus 46, Olaru 79, Enache 85

Cartonaș roșu: Olaru 79

Arbitri: Horațiu Feșnic - Valentin Avram, Mircea Orbuleț - Marcel Bîrsan