03 Mar 2019 00:33:26

CAMPIONAT

Final de sezon neașteptat!

Final de sezon neașteptat!>

FCSB a obținut doar un rezultat de egalitate, scor 2-2, pe terenul celor de la FC Voluntari și încheie sezonul regular pe locul al doilea, cu 49 de puncte.

Elevii lui Mihai Teja vor întâlni, astfel, în prima etapă de play-off, pe teren propriu, ocupanta locului al cincilea de la finalul sezonului regular, pozitie ocupată înaintea acestei etape de Sepsi OSK.

Din păcate, roș-albaștrii au avut un început de an neașteptat, în care au obținut doar 3 puncte din 9 posibile împotriva ultimelor trei clasate, Dunărea Călărași, Concordia Chiajna și FC Voluntari, cărora le-au adăugat punctajul maxim din meciurile cu FC Hermannstadt și CS Universitatea Craiova.

În meciul de la Voluntari, jucătorii noștri au deschis scorul prin Florin Tănase, din penalty, în minutul 14, iar felul în care se juca părea să ducă partida spre un deznodământ favorabil. Din păcate, Igor Armaș a restabilit egalitatea în minutul 28, cu toate că se afla în ofsaid, la o fază fixă acordată cu mare ușurință de arbitrul Sebastian Colțescu. Pentru ca surpriza să fie totală, Mihai Căpățână a făcut 2-1 în minutul 45, scor cu care s-a intrat la cabine. Mihai Teja, care deja fusese obligat să-l înlocuiască pe căpitanul Mihai Pintilii, accidentat, cu Adrian Stoian (minutul 41), a mutat la pauză, efectuând încă două schimbări: Harlem Gnohere și Olimpiu Moruțan i-au înlocuit pe Florentin Matei și Mihai Roman. Mutarea tehnicianului a fost una inspirată, Gnohere pasând decisiv la golul marcat de Ioan Hora în minutul 48, în urma căruia roș-albaștrii dădeau semne că vor reveni în joc și vor câștiga. Din păcate, nu a fost așa, FCSB terminând partida în 10, după eliminarea lui Filipe Teixeira, din minutul 81, în urma unui cumul de cartonașe galbene.

Roș-albaștrii vor începe play-off-ul cu 25 de puncte, urmând să se afle la cel puțin un punct și maxim două de CFR Cluj, care va juca duminică, pe teren propriu împotriva celor de la Sepsi OSK.

FCSB le mulțumește suporterilor prezenți pe stadionul "Anghel Iordănescu" și îi așteaptă în număr mare la prima partidă din play-off!

Mai jos puteți citi caseta tehnică a partidei:

FC VOLUNTARI - FCSB 2-2
Au marcat: Armaș 28, Căpățână 45+1/ Tănase 14, Hora 48

FC Voluntari: Vâtcă - Ricardinho, Balaur, Armaş, Vlad - Răuţă, Căpăţână - Gheorghe (Deac '78), Laidouni, Gadze - Tudorie.

Antrenor: Cristiano Bergodi

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Nedelcu, Filip, Stan - Pintilii (Stoian '41), Teixeira - Roman (Moruţan '46), Matei (Gnohere '46), Tănase - Hora.

Antrenor: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Răuţă '25, Gadze '50, Vlad '76, Laidouni '76, Deac '90+2, '90+3 /Teixeira '27, '81

Cartonaşe roşii: Teixeira '81 / Deac '90+3

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Colţescu, ajutat de asistenţii Marius Nicoară şi Daniel Mitruţi, iar rezervă a fost desemnat Horia Mladinovici.

Observatori au fost Eduard Dumitrescu (CCA) şi Mihai Stancu (LPF).