04 Dec 2019 00:33:01

POLI IAȘI - FCSB 1-2

Dulcea victorie din prelungiri!

Dulcea victorie din prelungiri!>

FCSB a obținut o victorie superbă la Iași, scor 2-1, după o partidă dominată de la primul și până la ultimul fluier al arbitrului.

Golul izbăvitor a venit în minutul 90+2, grație unei execuții superbe a lui Dennis Man, aflat la primul gol în Liga 1 după aproape cinci luni de zile. Celălalt gol i-a aparținut lui Florin Tănase, care a transformat, în minutul 31, o lovitură de pedeapsă pe care o obținuse după un fault al lui Nicandro Breeveld. De partea cealaltă, golul gazdelor a fost reușit de Andrei Cristea, în minutul 15.

Pe lângă golurile înscrise, elevii lui Bogdan Vintilă au ratat câteva ocazii importante de a înscrie, prin Tănase, Gnohere, Coman sau Manea. În altă ordine de idei, Iulian Cristea va fi suspendat în meciul următor, ca urmare a cumulului de cartonașe galbene.

Pentru FCSB urmează partida cu CS Gaz Metan Mediaș, de vineri seara (20:30), care se va disputa pe Arena Națională.

FC POLITEHNICA IAȘI - FCSB 1-2 (1-1)
Au marcat: Cristea 15/ Tănase 31, Man 90+2

Poli Iaşi: Rusu - Cabral, Breeveld, Frăsinescu, A. Radu - F. Cristea, Passaglia - Platini, Onea (Devesea '82), Bîrnoi (Assulin '72) - A. Cristea (Bălan '73).

Antrenor: Mihai Teja

FCSB: Bălgrădean - Cr. Manea (Ad. Popa '85), Planici, I. Cristea, Panţîru - Oaidă (Vînă '70), Nedelcu (Gnohere '46), Ov. Popescu - Man, Fl. Tănase, Fl. Coman.

Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă

Cartonaşe galbene: Onea '37, F. Cristea '87 / I. Cristea '36, Planici '58

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene - Florin Mazilu

Observatori: Romulus Chihaia (LPF) şi Liviu Ciubotariu (CCA).