27 Oct 2020 00:51:09

FCSB - HERMANNSTADT 5-0

Bucuria fotbalului!

Bucuria fotbalului!>

FCSB a obținut o victorie reconfortantă împotriva celor de la FC Hermannstadt, scor 5-0 și s-a apropiat la trei puncte de liderul Universitatea Craiova, cu 18 puncte după opt etape de campionat.

Roș-albaștrii au înscris, până acum, de 22 de ori, având cu 9 goluri mai multe decât echipa aflată, momentan, pe prima poziție în clasament.

Elevii lui Anton Petrea au deschis balul repede, în minutul 3, cu o execuție de mare maestru a lui Iulian Cristea, iar jocul a fost după aceea la discreția lor. Dennis Man a dus scorul la 2-0 în minutul 11, în timp ce Sergiu Buș a înscris primul său gol pentru FCSB în minutul 32, după o acțiune superbă, la care a colaborat cu Olimpiu Moruțan. Man a ieșit la rampă din nou în minutul 34, când i-a pasat lui Moruțan pentru 4-0, iar lucrurile erau deja clare. În partea secundă, Man i-a pasat decisiv și lui Tănase, care a închis tabela în minutul 72 și a fost înlocuit, chiar după ce a marcat, de Răzvan Oaidă, aflat la primele minute din acest sezon, după o accidentare de lungă durată.

Dennis Man ocupă, în acest moment, primul loc în clasamentul marcatorilor, cu 7 reușite după 8 etape, în condițiile în care a lipsit de pe teren într-o etapă, din motive de sănătate.

Pentru roș-albaștri urmează deplasarea de la Giurgiu, de lunea viitoare, unde o vor întâlni pe Chindia Târgoviște.

FCSB - FC HERMANNSTADT 5-0 (4-0)
Au marcat: Cristea 3, Man 11, Buș 32, Moruțan 34, Tănase 72

FCSB: Vlad - Creţu (Ov. Popescu '81), Cristea, Miron, Panţîru (Briceag '73) - Tănase (Oaidă '73), Simion (Şut '65), Vînă - Man, Buş (C. Dumitru '46), Moruţan.

Antrenor Anton Petrea

FC Hermannstadt: Figueiredo - Scarlatache (Bastos '59), Viera, I. Stoica, Opruţ - Caiado, Dâlbea (Alhassan '58), Pires (Fortes '58), Florică (Addae '5) - David Mayoral, Joalisson (Mustivar '75).