17 Sep 2022 12:33:07

OFICIAL

Bine ai venit, Boban Nikolov!

by FCSB
Bine ai venit, Boban Nikolov!>

FCSB anunță că Boban Nikolov este noul jucător al echipei noastre.

Mijlocașul macedonean în vârstă de 28 de ani a semnat deja contractul și a efectuat primul antrenament sub comanda staff-ului tehnic condus de Nicolae Dică.

Clubul nostru îi urează Bun Venit și să aibă parte de cât mai multe succese în tricoul roș-albastru!

Boban Nikolov este un mijlocaș născut la 28 iulie 1994, în Stip, Macedonia de Nord. A început fotbalul la Bregalnica Stip și în 2010 a ajuns la Academia de Fotbal Gheorghe Hagi. Începând cu 2012, a evoluat pentru FC Viitorul (actuala Farul Constanța), pentru care a adunat 40 de meciuri și două goluri până în 2015, când s-a transferat la Vardar Skopje. Pentru macedoneni a jucat aproape trei sezoane, a bifat 78 de meciuri, 11 goluri și 11 pase de gol. A urmat transferul la Fehervar (fostă Videoton FC), pentru care a evoluat în 106 partide (în toate competițiile), a marcat 11 goluri și a oferit 5 assist-uri. În ianuarie 2021 a ajuns la US Lecce, pentru care a jucat în 15 partide de Serie B și a oferit o pasă de gol. În vara anului trecut a ajuns la Sheriff Tiraspol, pentru care a jucat de 22 de ori și a înscris de 4 ori (o dată în grupele UEFA Champions League). De asemenea, a evoluat de 42 de ori pentru echipa națională a Macedoniei de Nord și a înscris de trei ori. Are în palmares 2 titluri ale Macedoniei, un titlu al Ungariei, un titlu al Moldovei, o Cupă a Moldovei și o Cupă a Ungariei.

FCSB Shop

Echipament FCSB
2022 - 2023

Bilete

Bilete online meciuri acasa
2022 - 2023