05 Aug 2019 15:39:59

LIGA 1

Avancronică AFC Astra - FCSB!

by FCSB
Avancronică AFC Astra - FCSB!>

În această seară, de la ora 21:00, Astra și FCSB se vor întâlni pentru a 39-a oară în Liga I, palmaresul fiind în favoarea echipei noastre, cu 19 victorii, 7 remize și 12 eșecuri, golaveraj 44-32.

Astra este un adversar extrem de incomod pe teren propriu, afirmație demonstrată chiar de palmaresul confruntărilor în deplasare al echipei noastre, care, din 19 partide, nu a reușit decât cinci victorii și patru remize, restul fiind înfrângeri.

E drept, ultima deplasare de pe stadionul “Marin Anastasovici” a fost una cu happy-end, pentru că FCSB a plecat cu cele trei puncte puse în joc, după 2-0, goluri Harlem Gnohéré (30) și Iulian Cristea (32), în etapa a II-a din play-off-ul sezonului trecut.

Ultima victorie a gazdelor de astăzi a fost consemnată în ediția precedentă, când s-au impus la limită, scor 1-0, în urma reușitei lui Arzden Llullaku.
De precizat că, în campionat, Dan Alexa nu are în palmares nicio victorie ca antrenor, indiferent de echipele pe care le-a pregătit: ACS Poli Timișoara (0-0), ASA Târgu Mureș (1-1) și Dunărea Călărași (0-2 și 1-1).

Dan Alexa se poate lăuda însă cu o victorie în fața băieților noștri, în Cupa României, din postura de antrenor al celor de la Dunărea Călărași, când s-a impus cu scorul de 2-1, partidă în care Cristian Dumitru a debutat cu gol pentru FCSB.

Confruntările din campionat nu sunt singurele, pentru că cele două echipe s-au mai întânit și în Cupă, Supercupă și Cupa Ligii, aceasta din urmă desființată între timp:

- O dată în finala sezonului 2013-2014 a Cupei României, câștigată, în urma executării loviturilor de departajare, de Astra, cu scorul de 4-2.

- O dată în Supercupa României, în deschiderea sezonului 2014-2015, atunci când tot formația giurgiuveană a avut câștig de cauză și tot în urma loviturilor de departajare, scorul fiind, de această dată, de 5-3. În timpul regulamentar, rezultatul a fost de 1-1, goluri Chipciu (45) și Enache (74

- Patru dueluri în Cupa Ligii, trei câștigate de “roș-albaștri” și unul al Astrei.

05
August
2-1
vs. AFC Astra Giurgiu
LIGA 1

FCSB Shop

Echipament FCSB
2019 - 2020

Bilete

Bilete online meciuri acasa
2019 - 2020