29 Iun 2022 20:55:58

FCSB - FC SFÂNTUL GHEORGHE 6-0

Victorie clară în primul amical!

Victorie clară în primul amical!>

FCSB a câștigat fără emoții, scor 6-0, primul meci amical din această vară, împotriva moldovenilor de la FC Sfântul Gheorghe.

Roș-albaștrii au deschis scorul prin Adrian Șut, în minutul 6, iar Andrei Cordea a făcut 2-0 după doar patru minute. Scorul pauzei a fost stabilit de Ianis Stoica, în minutul 28, după o colaborare excelentă cu Florinel Coman (ultimul coautor și la prima reușită).

În a doua parte, Andrei Dumiter, cu o dublă (57 și 90+2) și Ivan Mamut (90) au stabilit scorul final al unei partide fără istoric.

Anton Petrea a folosit două formule de echipă în cele două părți ale jocului, după cum urmează:

PRIMA PARTE - Vlad - Ov. Popescu, Dawa, Haruț, Șuteu - Musi, Șut, Tănase (cpt) - Cordea, Stoica, Coma.

PARTEA A DOUA - Ducan - Crețu, Achim, Lixandru, Șerban - Oaidă (cpt), Edjouma, Perianu - Dumiter, Mamut, M. Tănasă.

Următorul meci amical al roș-albaștrilor este programat sâmbătă seară, începând cu ora 20:00, pe terenul moldovenilor de la FC Zimbru Chișinău (în direct la Pro Arena).

FCSB le mulțumește suporterilor din Peluza Nord Steaua Oficial, care au fost alături de jucători la această partidă și i-au sprijinit așa cum numai ei știu să o facă.