12 Aug 2019 02:01:22

FCSB - FC VOLUNTARI 1-3

Un nou eșec în Liga 1!

by FCSB
Un nou eșec în Liga 1!>

FCSB a înregistrat a treia înfrângere consecutivă în campionat, după 1-3 (0-1), în fața celor de la FC Voluntari, într-o partidă contând pentru etapa a V-a Ligii I, disputată pe stadionul “Nicolae Dobrin”, din Pitești.

Ultima serie de acest gen s-a petrecut în urmă cu 17 ani ani, în sezonul 2001-2002, atunci când Steaua, condusă de pe banca tehnică de Victor Pițurcă, ceda cu Gloria Bistrița (1-2), Oțelul Galați (0-1) și FC Argeș (0-1).

Golurile au fost marcate de Florinel Coman (49), respectiv Țîră (1), Ricardinho (51), Botezatu (68 – autogol).
Antrenorul Vergil Andronache a început partida de la Piteşti într-o formulă inedită, cu cinci debutanţi în acest sezon, dintre care patru chiar în Liga I: Andrei Marc, Marian Botezatu, Ovidiu Perianu, Laurenţiu Ardelean şi Sorin Şerban, dar şi într-un sistem folosit în premieră în acest sezon, 1-4-2-3-1, semn că returul cu FK Mlada Boleslav, din UEFA Europa League reprezintă obiectivul principal.

Debutul meciului a fost cum nu se poate mai nefericit pentru echipa noastră. La prima acţiune de atac, defensiva noastră a greşit în banda stângă, balonul a ajuns Ricardinho care i-a pasat lui Cătălin Ţâră, iar atacantul formaţiei ilfovene nu l-a iertat pe Vlad, cu un șut din cădere.

Nevoită să alerge după egalare după doar 35 de secunde, FCSB a încercat să găsească trasee spre buturile oaspeţilor. În minutul 16, Moutinho l-a găsit excelent în careu pe Gikiewicz, numai că balonul reluat de atacantul polonez a trecut pe lângă poarta lui Mitrev.

În minutul 31, apărarea noastră a fost surprinsă pe axul central de o combinaţie între cei de la FC Voluntari, balonul a ajuns la Gabriel Deac, însă tabela a rămas neschimbată după şutul acestuia.

Fără prea multe şanse de reuşită pe faza ofensivă, Andronache a mutat cu Vînă în locul tânărului Ardelean şi echipa a revenit în sistemul 4-3-3. Acţiunile de atac la poarta lui Mitrev s-au înteţit, dar şansa a fost, întotdeauna, de partea oaspeţilor.

Periculoşi pe contraatac, ilfovenii au trecut pe lângă 2-0 în prelungirile primei reprize, atunci când Cătălin Ţâră a reluat slab o centrare, venită de pe partea stângă, balonul fiind reţinut de Vlad.

După pauză, Andronache a mai introdus o piesă grea: Florinel Coman, iar mutarea s-a văzut imediat nu doar în joc, ci și pe tabelă. Cătălin Țîră a greșit o pasă la centrul terenului, Ovidiu Popescu a recuperat, i-a pasat imediat lui Florinel Coman, iar atacantul nostru a restabilit egalitatea cu un șut pe jos, la colțul lung.

Tabela s-a modificat trei minute mai târziu, după o acțiune de atac a celor de la FC Voluntari, finalizată de Ricardinho, care a reluat, nemarcat, din careul de 6 m, pe lângă goal-keeper-ul nostru.

Cătălin Țîră a semănat, din nou, panică în careul nostru, la o centrare plouată, pe care a reluat-o cu pământul, iar mingea a căzut pe transversală, după care a părăsit terenul.

În minutul 68, seara de coșmar a lui Marian Botezatu s-a încheiat cu un autogol care a năruit orice speranță a echipei noastre la a obține un rezultat pozitiv. Căpățână a centrat în careu, iar Botezatu a lovit balonul cu tibia, iar acesta s-a dus în vinclu.

La acest scor, “roș-albaștrii” aveau nevoie de o minune pentru a evita înfrângerea, care nu s-a mai produs, iar eșecul din această seară o duce pe FCSB pe un neonorant loc 10 în campionat, la nouă puncte de prima poziție.

În acest moment, sezonul poate fi salvat doar cu o calificare a băieților noștri în play-off-ul UEFA Europa League. Speranțele se îndreaptă spre partida de joi seară, cu FK Mlada Boleslav, echipă care, în ultima etapă din campionatul Cehiei, a câștigat în fața Spartei Praga, cu scorul de 4-3, la finalul unei partide dramatice. Golurile Mladei au fost marcate de Muris Mešanović (17 pen, 38, 75) și Lukáš Budínský (90+3).

FCSB – FC VOLUNARI 1-3 (0-1)

Marcatori: Fl. Coman (49) / Țîră (1), Ricardinho (51), Botezan (68 autogol)

FCSB: Vlad - Belu, Marc, Botezatu, Panțîru - Perianu, Ov. Popescu – Moutinho (Fl. Tănase 64), L. Ardelean (Vână 40), S. Șerban – Gikiewicz.

Antrenor: Vergil Andronache.

FC Voluntari: Mitrev - Miranda, Balaur, Armaș, Vlad - Căpățînă, Gorobsov, Gheorghe – Costin (D. Benzar 73), Țîră, Deac (Popadiuc 63).

Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Marc (10), Vână (45+2), Botezatu (47), Gikiewicz (85), Șerban (87) / Ricardinho (19), Gorobsov (74).

Arbitru: Adrian Comănescu. Asistenți: Stelian Slabu, Ferencz Tunyogi.

Rezervă: Cătălin Buşi.

FCSB Shop

Echipament FCSB
2019 - 2020

Bilete

Bilete online meciuri acasa
2019 - 2020