16 Apr 2021 00:18:34

CFR - FCSB 0-0 (4-1 D.P.)

Supercupa, obiectiv ratat!

Supercupa, obiectiv ratat!>

FCSB a ratat șansa de a-și trece în palmares o nouă Supercupă a României, după ce a pierdut, la loviturile de departajare (4-1), meciul cu CFR Cluj, încheiat 0-0 după 90 de minute.

În condițiile în care lotul roș-albaștrilor este subțiat din cauza accidentărilor din ultima vreme, Anton Petrea a ales să folosească două formule distincte de joc în cele două reprize. Astfel, acesta i-a înlocuit la pauză pe Tănase, Moruțan, Oaidă, Vînă și Octavian Popescu cu Șut, Perianu, Radunovic, Crețu și Istrate. Chiar și în aceste condiții, FCSB le-a ținut piept celor de la CFR și au împins meciul spre loviturile de departajare, unde Radunovic a înscris, însă Perianu și Șut au ratat șansa de a-l învinge pe portarul ardelenilor.

În altă ordine de idei, Andrei Vlad a fost declarat ”Jucătorul Meciului”, acesta având câteva intervenții foarte bune pe parcursul celor 90 de minute.

Pentru FCSB urmează primul meci din play-off, de duminică seară, când o vor întâlni pe FC Botoșani, la Giurgiu.

CFR CLUJ - FCSB 0-0 (4-1 după loviturile de departajare)

CFR Cluj: Arlauskis - Manea (Păun '72), Ben Youssef, Burcă, Camora - Deac, Soares (Sigurjonsson '83), Hoban - Gîdea (Rondon '8), Debeljuh (Chipciu '72), Costache (Ciobotariu '72).

Antrenor: Edward Iordănescu

FCSB: Vlad - Ov. Popescu, Haruț, Nedelcu, Panțîru - Simion, Moruțan (Șut '46), Tănase (Istrate '46) - Vînă (Radunovic '46), Oaidă (Crețu '46), Oct. Popescu (Perianu '46).

Antrenor: Anton Petrea.

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Mihai Marica - Iulian Dima

Cartonașe galbene: Debeljuh 30, Deac 50/ Radunovic 51, Nedelcu 84