09 Mar 2020 00:02:36

FCSB - UNIVERSITATEA CRAIOVA 4-1

Oltenii, victimele preferate ale roș-albaștrilor!

by FCSB
Oltenii, victimele preferate ale roș-albaștrilor!>

FCSB a a oferit un cadou superb fanelor de 8 Martie, după ce a câștigat categoric partida cu Universitatea Craiova, scor 4-1 (1-1), disputată pe Arena Națională, în etapa a doua a play-off-ului Ligii 1.

Rămasă fără aportul fanilor, după decizia FRF și LPF – ca reacție la hotărârea Guvernului de a suspenda toate evenimentele la care ar urma să participe mai mult de 1.000 de persoane –, FCSB a început cum nu se poate mai rău partida cu Universitatea Craiova.

În minutut 2, Darius Olaru și Luis Nițu s-au ciocnit la marginea careului de 16 m, iar mijlocașul nostru nu a mai putut continua partida, în ciuda tuturor eforturilor făcute. De menționat faptul că arbitrul Istvan Kovacs nu i-a acordat nici măcar un cartonaș galben jucătorului Craiovei.

În minutul 23, FCSB a deschis scorul. Man a interceptat o degajare a lui Pigliacelli, i-a pasat lui Coman, acesta a trimis balonul în bară, de unde a ricoşat la Oaidă, iar ultimul a îndeplinit o simplă formalitate.

Peste trei minute, Coman a fost aproape de a majora diferenţa, dar şutul său în diagonală a trecut puţin pe lângă ţintă.

Man a fost la un pas de a marca o bijuterie de gol, în minutul 36, când a executat o lovitură de colţ pe bara a doua, însă transversala i-a salvat pe olteni.

Când toată lumea aştepta pauza, Bancu a centrat în colţul careului de 6 m, de unde Bărbuţ a înscris, cu latul, la colţul scurt.

După pauză, oaspeţii păreau să controleze jocul, însă marea ocazie la aparţinut echipei noastre. În minutul 54, o noua recuperare a mijlocaşilor noştri a pus echipa pe contraatac. Tănase i-a pasat lui Coman, însă atacantul nostru a ezitat în două rânduri şi nu a obţinut decât un corner.

Atacurile în valuri ale echipei noastre s-au concretizat peste doar două minute. Creţu a centrat la colţul lung, Coman a controlat excelent balonul, i-a pasat scurt lui Oaidă, iar acesta nu i-a dat nicio speranţă lui Pigliacelli.

Minutul 79 a adus şi golul care a consfinţit soarta celor trei puncte. Panţîru a recuperat la 60 de metri de poartă, i-a pasat lui Tănase și căpitanul nostru a șutat sec, pentru 3-1.

După gol, Bogdan Vintilă l-a introdus în teren pe Olimpiu Moruțan, care, astfel, a bifat meciul 100 în Liga I.

Tabela s-a modificat încă o dată, în minutul 84, după ce Florin Tănase a făcut șah-mat defensiva oaspeților cu o pasă până la Dennis Man, iar atacantul nostru a scuturat din nou plasa porții nefericitului Pigliacelli.

Pentru echipa noastră, urmează partida de la Cluj-Napoca, cu CFR, una extrem de importantă în lupta pentru titlu!

FCSB – UNIVERSITATEA CRAIOVA 4-1 (1-1)
Au marcat: Oaidă 23 și 57, Tănase 79, Man 84/ Bărbuț 45

FCSB: A. Vlad - Crețu, I. Cristea, Planic, Panțîru - Oaidă, Ov. Popescu, Tănase - D. Olaru (Vînă ’11, Filip ’70) - Man, Coman (Moruţan ’82).

Antrenor: Bogdan Vintilă.

Craiova: Pigliacelli - Martic, Bălașa, Cosic, Bancu - Nistor, Mateiu (Qaka ’70), Cicâldău – Bărbuț (Ivan ’64), L. Nițu (Koljic ’18), Baiaram.

Antrenor: Corneliu Papură.

Arbitru: Istvan Kovacs, asistenți: Vasile Marinescu și Valentin Avram.

Cartonașe galbene:Ov. Popescu (10), Panțîru (17), Man (90+1) / Bancu (35), Bălaşa (60), Cicâldău (87), Cosic (90+1), Nistor (90+1).

LIGA 1

FCSB - UNIVERSITATEA CRAIOVA 4-1

Oltenii, victimele preferate ale roș-albaștrilor!
08
Martie
4-1
vs. Universitatea Craiova
PLAY-OFF

FCSB Shop

Echipament FCSB
2019 - 2020

Bilete

Bilete online meciuri acasa
2019 - 2020