22 Sep 2019 08:47:52

FCSB - CFR CLUJ

Meciul 2.200 în prima ligă!

by FCSB
Meciul 2.200 în prima ligă!>

Partida pe care FCSB o va disputa, în această seară, de la ora 20:30, este una jubiliară pentru că marchează meciul 2.200 pe prima scenă a fotbalului românesc. Cele 1.223 de victorii obținute până astăzi, la care se adaugă 510 remize, vin să confirme că cele 26 de titluri din vitrina acestui club nu au fost obținute întâmplător. “Roș-albaștrii” s-au înclinat în doar 467 de partide din totalul celor 2199, au marcat 4.133 de goluri și au primit 2.191.

Revenind în zilele noastre, partida FCSB - CFR Cluj, contând pentru etapa a X-a a Ligii I, este, indiscutabil, Derby-ul acestei runde, în care se vor întâlni vicecampioana, respectiv, campioana sezonului trecut.

Va fi a 55-a întâlnire dintre cele două echipe, palmaresul fiind de partea băieţilor noştri, care au obținut 21 de victorii, tot atâtea remize şi au suferit 12 înfrângeri, iar golaverajul general este de 67 la 52.

Prima confruntare a avut loc pe 16 noiembrie 1947, pe stadionul ANEF, în fața a 1.500 de spectatori, și a fost câștigată de oaspeți, cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Anton Ferenczi-Fernbach (28), cel care, peste două sezoane, avea să ajungă în curtea clubului nostru şi să scrie istorie: la 18 septembrie 1949, Ferenczi a marcat, în minutul 74, golul cu care CSCA se impunea în faţa celor de la U Cluj şi câştiga primul trofeu din istoria clubului: Cupa României.

De notat faptul că, la momentul disputării primului meci, echipa clujeană se numea Ferar şi doar după fuziunea din iarna lui ’47, cu CFR, avea să preia actuala titulatură.
Primul succes al “roş-albaştrilor” s-a consemnat abia la al cincilea meci, pe 31 august 1969, chiar pe terenul ardelenilor, scor 3-1, graţie golurilor marcate de Tătaru II şi ”dubla” lui Florea Voinea.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat la 26 iunie 1971: 6-0 pentru militari, care au înscris prin Anghel Iordănescu (3), Dumitru Marcu, Tătaru II şi Vasile Aelenei. Asta după ce, în turul aceluiaşi campionat, echipa noastră a fost învinsă cu 5-0!

Din cele 54 de partide, doar patru s-au încheiat fără gol marcat şi, interesant, toate partidele s-au disputat la Cluj-Napoca, ultima dată în sezonul trecut.

Ultima victorie a băieţilor noştri s-a înregistrat la 19 mai 2019, când soarta titlului de campioană era deja pecetluită. Meciul s-a jucat pe Arena Națională şi a fost decis de execuţia de generic a lui Filipe Teixeira.

Ultimul succes al CFR-ului pe terenul nostru a avut loc pe 22 decembrie 2018, scor 0-2, ultimul meci al lui Nicolae Dică pe banca tehnică a FCSB.

Palmaresul pe teren propriu dintre cele două echipe este net favorabil echipei antrenate de Bogdan Vintilă: 27 partide, 14 victorii, 9 egaluri şi 4 înfrângeri, golaveraj 44-23.

Partida din această seară reprezintă, totodată, revenirea pe Arena Națională a “roș-albaștrilor”, după o perioadă în care au disputat meciurile de pe teren propriu la Giurgiu și Pitești. Este un bun prilej pentru fanii noștri să revină în tribune, mai ales că ultimele rezultate confirmă trendul ascendent pe care se află echipa.

22
Septembrie
0-0
vs. CFR 1907 Cluj
LIGA 1

FCSB Shop

Echipament FCSB
2019 - 2020

Bilete

Bilete online meciuri acasa
2019 - 2020