04 Feb 2021 00:20:28

DINAMO - FCSB 0-1

Căpitanul decide Derby-ul!

Căpitanul decide Derby-ul!>

FCSB a câștigat și al doilea Derby din acest sezon, scor 1-0, în Ștefan cel Mare, grație reușitei lui Florin Tănase, din minutul 8.

Căpitanul nostru a urcat pe prima poziție în topul marcatorilor din Liga 1, cu 15 reușite în 21 de partide. Meciul a fost unul dominat clar de roș-albaștri, în ciuda stării extrem de proaste a gazonului, care s-a deteriorat și mai mult odată cu trecerea timpului. Din păcate, elevii lui Anton Petrea s-au jucat din nou cu ocaziile și au ratat șansa de a câștiga la un scor mult mai confortabil. Acest meci a reprezentat și debutul lui Ante Vukusic în tricoul echipei noastre, atacantul croat înlocuindu-l pe Florinel Coman în minutul 77.

Pentru FCSB, care rămâne pe prima poziție în clasament, urmează partida de duminică seară, de pe Arena Națională, împotriva celor de la FC Academica Clinceni.

DINAMO - FCSB 0-1 (0-1)
A marcat: Tănase 8

Dinamo: Eşanu - A. Radu, Puljici, Bejan, St. Filip - Sorescu, P. Anton, Răuţă (Gol '58), Fabbrini (Gueye '73) - G. Creţu (Achim '2, Nepomuceno '73) - Nemec.

Antrenor: Ionel Gane

FCSB: Vlad - Ovidiu Popescu, Cristea, Miron, Radunovici - Olaru (Oaidă '71), Şut (Perianu '68), Moruţan - Octavian Popescu, Fl. Tănase, Fl. Coman (Vukusic '77).

Antrenor: Anton Petrea

Cartonaşe galbene: Bejan '10, St. Filip '57 şi '79, I. Gane (antrenor) '82, Sorescu '88, Anton '90 / Şut '64

Cartonaş roşu: St. Filip '79

Arbitri: Sebastian Colțescu - Daniel Mitruți, Mihai Marica - Ionuț Coza

Observatori: Eduard Alexandru (LPF), Liviu Ciubotariu (CCA)